ΣΕΛΙΔΑ ΓΟΝΕΩΝ

ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΘΗΤΩΝ
Ενδιαφέροντα

Προς τους Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών/τριών του σχολείου

Η Διεύθυνση και ο Καθηγητικός Σύλλογος του ΓΕΛ ΚΡΥΑΣ ΒΡΥΣΗΣ επιθυμούν την τακτική επικοινωνία των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών με το σχολείο.

Με την επίσκεψή τους στο σχολείο και τη συνάντηση με τους καθηγητές οι γονείς έχουν την ευκαιρία να ενημερώνονται σχετικά με την πρόοδο των παιδιών τους.

Παράλληλα τους δίδεται η δυνατότητα να ανταλλάσσουν απόψεις με τους καθηγητές και τη διεύθυνση του σχολείου με σκοπό την πιο σωστή και αποτελεσματική αντιμετώπιση προβλημάτων που τυχόν αντιμετωπίζουν τα παιδιά τους.

Για διευκόλυνση των γονέων και κηδεμόνων το σχολείο έχει κάνει το πιο κάτω πρόγραμμα, ώστε οι γονείς ή κηδεμόνες να μπορούν να συναντήσουν τον καθηγητή που επιθυμούν στην καθορισμένη ώρα και μέρα.

Διευκρινίζεται ότι οι καθηγητές δέχονται τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών εκτός των πιο κάτω περιόδων και κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων, οποιαδήποτε εργάσιμη μέρα της εβδομάδας.

Τι αναμένουμε από σας και τι πρέπει να γνωρίζετε:

bullet

Να βεβαιώνεστε ότι τα παιδιά σας μελετούν καθημερινά και έρχονται έγκαιρα στο σχολείο.

bullet

Να συστήνετε στα παιδιά σας να σημειώνουν τις απορίες τους και να τις υποβάλλουν στους καθηγητές τους.

bullet

Να επικοινωνείτε με το σχολείο, για να παρακολουθείτε την πρόοδο των παιδιών σας.

bullet

Να μην απουσιάζουν τα παιδιά σας από το σχολείο αδικαιολόγητα και να προσκομίζετε δικαιολογητικό αμέσως με την επάνοδό τους στο σχολείο.

bullet

Ο κηδεμόνας μπορεί να υποβάλει δικαιολογητικά για απουσίες του μαθητή μίας ή δύο ημερών, μόνο όταν απουσιάζει σε όλη τη διάρκεια του ημερησίου προγράμματος λειτουργίας του σχολείου. Οι μέρες αυτές δεν μπορεί να είναι αθροιστικά για όλο το έτος περισσότερες των δέκα (10). Το συνολικό άθροισμα των απουσιών που μπορεί να δικαιολογηθούν με τον τρόπο αυτό δεν είναι σταθερός αριθμός για όλα τα σχολεία ή για όλες τις τάξεις. Εξαρτάται από το συνολικό αριθμό διδακτικών ωρών κάθε μέρας για τις δέκα μέρες (5/ωρα, 6/ωρα, 7/ωρα).

bullet

Οι μαθητές που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους εκπληρώνουν προσωπικά την υποχρέωση για την δικαιολόγηση των απουσιών τους.

bullet

Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση στην περίπτωση κατά την οποία:

Το σύνολο των απουσιών του μαθητή δεν υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσερις  (114), από τις οποίες οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται, «σύμφωνα με το άρθρο 3 του Π.Δ. 485/83 (ΦΕΚ184 Α΄)».

Κατ’ εξαίρεση, ο Σύλλογος των Διδασκόντων κάθε Σχολείου με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει ως επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε από εκατόν δέκα πέντε  έως εκατόν εξήντα τέσσερις  (115-164) απουσίες, υπό την προϋπόθεση ότι όλες οι απουσίες πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες και οφείλονται σε ασθένεια, που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα παραπάνω, και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική. Ως ιδιαίτερα ικανοποιητική κρίνεται στην προκειμένη περίπτωση η επίδοση του μαθητή, όταν ο γενικός μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας (Γ.Μ.Ο.), όπως προκύπτει από το άθροισμα των Μ.Ο. των δύο τετραμηνιαίων βαθμών στο Λύκειο, διαιρούμενο με τον αριθμό των διδασκόμενων μαθημάτων, είναι τουλάχιστον δεκαπέντε (15) πλήρες και η διαγωγή του κοσμιοτάτη.

ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΕΛ ΚΡΥΑΣ  ΒΡΥΣΗΣ
 ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΩΡΕΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

1η 08.05-08.50